Beskrivelse
EBC Vee-Rotors bremseskiver, fuld flydende.
De nye bremseskiver glæder ikke kun med det nye design, men også med forbedrede funktioner.
Fordi denne bremseskiven har et lille spil mellem den indre og den ydre ring (helt flydende),
den kan ikke længere forvride sig så let under ekstrem brug som f.eks. en halvflydende bremseskiven.
En anden fordel ved VEE-ROTORS bremseskiven er de nye huller,
hvilket gør dem meget lettere og mindre udsat for slitage end deres konkurrenter.
EBC har brugt lang tid på at finde den rigtige temperatur til produktionen af disse bremseskiver (for lavt = stort slid, for højt = materialebrud).
og har opnået dette ved at bruge tysk rustfrit stål af høj kvalitet.
Bedre bremsefornemmelse, mere bremsekraft, mindre slid, mere design, mere køreglæde.
Aluminiumsnavet er forbundet til bremseskiven med EBC’s firkantede drevfloater.
Navfarve: orange
| Tekniske specifikationer | |
|---|---|
| Außendurchmesser | : 320 mm |
| Innendurchmesser | : 64.2 mm |
| Lochkreis | : 80 mm |
| Anzahl der Bohrungen | : 6 |
| Bohrungsdurchmesser | : 8.5 mm |
| Stärke | : 5 mm |
| Versatz | : 9.65 mm |
| Ausführung | : schwimmend |
| Producent | : EBC |




